Τρίτη 6 Μάρτη 2007
Σελίδα 29
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
Ασημένια... πρωτιά

Η πρώτη γεύση από βάθρο σε μεγάλη διοργάνωση που πήρε ο Λούης Τσάτουμας στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπέρμπιγχαμ έμελλε να είναι και η καλύτερη στιγμή της ελληνικής αποστολής. Ο Ελληνας άλτης του μήκους κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο, αφού με άλμα στα 8.02 ήταν δεύτερος στον τελικό πίσω από τον Ιταλό Αντριου Χόουι όπου στο τελευταίο του άλμα... πέταξε στα 8.30. Τρίτος, με άλμα στα 8μ, ήταν ο Γάλλος Σαλίμ Σντιρί. Απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνισή του και αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον, παρουσιάστηκε μετά την επιτυχία του ο Λούης Τσάτουμας. «Είμαι ικανοποιημένος με το ασημένιο. Ηλπιζα σε μεγαλύτερο άλμα, αλλά εντάξει. Ο Χόουι είναι φανταστικός αθλητής και έκανε πολύ καλή εμφάνιση σήμερα. Περιμένω πλέον τον ανοιχτό στίβο και το Παγκόσμιο», δήλωσε ο αθλητής. Κατά τα άλλα η Κατερίνα Θάνου δεν κατάφερε να συνδυάσει την επάνοδό της σε μεγάλη διοργάνωση με κάποιο μετάλλιο. Σε μια γρήγορη κούρσα, όπως εξελίχθηκε ο τελικός των 60μ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν είχε καλή εκκίνηση και τερμάτισε στην 6η θέση με 7,26.