Τρίτη 3 Απρίλη 2007
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
Καλό πλασάρισμα Γρηγοριάδη

Δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στα 50μ. ύπτιο ο Αρης Γρηγοριάδης στο φινάλε του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάχθηκε στη Μελβούρνη. Ο αθλητής του Αρη στον τελικό του αγωνίσματος κατέλαβε την έκτη θέση με χρόνο 25.52. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γκέρχαρντ Ζάντμπεργκ από τη Νότια Αφρική, με χρόνο 24.98, ενώ δεύτερος με 25.20 ήταν ο Γερμανός (κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ) Τόμας Ρούπρατ και τρίτος ο Βρετανός Λίαμ Τάνκοκ με 25.23. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο εκπρόσωποι της Ελλάδας στον τελικό των 400μ. μεικτή/ατομική. Ο Γιάννης Δρυμωνάκος κατέλαβε την έκτη θέση με χρόνο 4.15.75, ενώ ο Βασίλης Δεμέτης ήταν έβδομος με 4.16.83. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάικλ Φελπς συντρίβοντας το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ με 4.06.22 (το προηγούμενο ήταν 4.08.26 και το είχε σημειώσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας), κατακτώντας έτσι το έβδομο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

• Την έκτη θέση κατέλαβε τελικά η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, καθώς ηττήθηκε με 16-15 από την Ιταλία στα πέναλτι. Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους παίκτες του Σάντρο Καμπάνια να ισοφαρίζουν σε 9-9 και να στέλνουν το ματς στην παράταση, αν και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου έχαναν με 9-6. Στην παράταση η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με τους Βλοντάκη και Μυλωνάκη, ωστόσο οι Ιταλοί κατάφεραν αρχικά να μειώσουν με τον Ποστιλιόνε ένα λεπτό πριν το τέλος και να ισοφαρίσουν στον «παίκτη παραπάνω» με τον Φιορεντίνι, 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στέλνοντας το ματς στα πέναλτι. Εκεί ο Σάντας ήταν άστοχος στο τελευταίο πέναλτι (απέκρουσε ο Τεντέστι) και η Ιταλία πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα την πέμπτη θέση στη διοργάνωση.