Στη Θεσσαλονίκη οι τίτλοι από τα Νεανικά
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ανάντ (δεξιά) δύσκολα θα επιβεβαιώσει τον τίτλο του με αντιπάλους σαν τον Αζέρο Ρατζιάμποβ. Μετά το Βάικ Ααν Ζέε, ακολουθούν τα φημισμένα «Λινάρες», «Ντόρτμουντ», «Μονακό»..! |
Η κατηγορία του 1ου ομίλου είναι στους 20 βαθμούς δυναμικότητας, αφού μαζί τους αγωνίζονται και οι Μαμεντιάροβ, Ιβαντσούκ, Λέκο, Ρατζιάμποβ, Αρονιάν, Γκέλφαντ, Ανταμς, Κάρλσεν, Τζούντιθ Πόλγκαρ, Ελιάνοφ και Βαν Βέλι!
Τρανταχτά ονόματα του Παγκόσμιου Σκακιού αγωνίζονται και στο 2ο όμιλο (κατηγορίας 15) όπως οι Μπακρό, Σαργκισιάν, Τσεπαρίνοφ, Σορτ, Κόνερου, Χου Γιφάν κ.ά. Στον 3ο όμιλο αγωνίζεται και ο Ελληνας GM Στράτος Γρίβας.
-- Στα Πανελλήνια Νεανικά που διοργάνωσε στην Καλαμάτα ο τοπικός Σκ. Σύλλογος «Ο Ποσειδών», νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Κανακάρης (Νέοι έως 20 χρ.) της Σκακιστ. Ακαδημίας «Γαλαξίας» Θεσσαλονίκης με 7 βαθμούς σε 7 αγώνες. 2.-4. Μιχαλόπουλος, Τσιάλας, Σανδαλάκης από 4,5 β. Στο αντίστοιχο των Νεανίδων, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Παυλίδου 6 β. 2. Οικονομοπούλου 5,5 β. 3.-4. Στούμπου, Φραγκάκη 5 β. Στους Νέους έως 18 χρ. πρωταθλητής ο Αλ. Μπιζόπουλος σε ισοβαθμία με τους Αγγελή, Κουρούση 6,5 β. Στις 18χρονες πρωταθλήτρια ήταν η Ζωή Ιορδανίδου με 5,5 β. 2.-3. Συρνιώτη, Μανελίδου από 5 βαθμούς. Συμμετείχαν συνολικά 66 Νέοι και Νεανίδες.