«Εδώ Πολυτεχνείο στα χρόνια της κατοχής (από τους αγώνες με τη Σπουδάζουσα)». Ετσι τιτλοφορείται το βιβλίο του αγωνιστή της ΕΠΟΝ Σπουδάζουσας, φοιτητή τότε στο Πολυτεχνείο Φοίβου Τσέκερη (εκδόσεις «Εντός»). Η πολύτιμη αυτή μαρτυρία θα παρουσιαστεί στις 3/3 (12μ) στην αίθουσα της ΕΣΗΕΑ (Ακαδημίας 20) με ομιλητές τους: Ευάγγελο Μαχαίρα (επίτιμος πρόεδρος του Παγκόσμιου Συμβουλίου Ειρήνης), Βούλα Δαμιανάκου (συγγραφέας), Γιώργο Πετρόπουλο (ιστορικός, δημοσιογράφος του «Ρ»), με προλόγισμα και συντονισμό του Στέφανου Ληναίου (ηθοποιός).