Την απόκτηση του νεαρού διεθνούς μέσου Γιάννη Παπαδόπουλου που αγωνιζόταν στον Ηρακλή, ανακοίνωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός. Ο Παπαδόπουλος, που είναι βασικό στέλεχος της Εθνικής Νέων, υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο και αποτελεί το τρίτο μεταγραφικό απόκτημα των «ερυθρολεύκων» μετά τον Γιάννη Γκαλίτσιο και τον Πάβελ Κόβατς. Η μεταγραφή του 19χρονου παίκτη, που θεωρείται από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ελληνικού ποδοσφαίρου, είχε ουσιαστικά κλείσει από το χειμώνα. Ο προικισμένος ποδοσφαιριστής θα χάσει μέρος της προετοιμασίας λόγω της συμμετοχής του στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων.