Νικηφόρα άνοιξε την αυλαία των αγώνων της για το προολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ η Εθνική μας ομάδα αφού επικράτησε του Λιβάνου στον πρώτο αγώνα του Α' Ομίλου με 119 - 62. Οι παίκτες του Π. Γιαννάκη δε συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα και επί της ουσίας πραγματοποίησαν μια καλή προπόνηση, ενόψει της πιο δύσκολης συνέχειας. Μάλιστα, η ροή του αγώνα και η μεγάλη διαφορά στο σκορ έδωσαν την ευκαιρία στον ομοσπονδιακό τεχνικό να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής είναι αύριο Τετάρτη κόντρα στη Βραζιλία.