Τρίτη 12 Αυγούστου 2008
Παρουσία κατώτερη του αναμενομένου

Κατώτερη των προσδοκιών ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στις δυο πρώτες ημέρες των Αγώνων

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ: Η... πτώση του Μάρα

Στη γυμναστική ένα από τα φαβορί της ελληνικής πλευράς για διάκριση, ο Βλάσης Μάρας απογοήτευσε αφού δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση τόσο στο μονόζυγο όσο και στο άλμα. Στο πρώτο αγωνίσμα, αν και η κλήρωση τον έφερε κόντρα σε βατούς αντιπάλους, ο Μάρας ήταν κακός έχοντας και μια πτώση και στη συνέχεια άσχημη έξοδο. Ετσι βαθμολογήθηκε με 13.975 και αποκλείστηκε. Καλύτερα εξελίχθηκαν τα πράγματα στο άλμα όπου ο Ελληνας αθλητής είχε δυο καλές προσπάθειες συγκεντρώνοντας περίπου 15.987, ωστόσο δεν έφθαναν για να του δώσουν την είσοδο στον τελικό. Στις γυναίκες δεν τα κατάφερε η Ελένη Μπισμπίκου, αφού με τους 56.625 βαθμούς που κατέκτησε στο σύνθετο ατομικό κατέλαβε την 39η θέση.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Σε... ρηχά νερά

Μακριά από κάτι αξιόλογου έμειναν τα ελληνικά δελφίνια τις πρώτες ημέρες του αγωνίσματος. Ο Αρης Γρηγοριάδης δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά των 100μ ύπτιο αφού ήταν 5ος στη σειρά του με 54,71. Τον αποκλεισμός από τα προκριματικά είδαν ακόμα οι: Αλυφαντής 200μ πεταλούδα (27ος) - 400 Μ.Α. (25ος) -100 πρόσθιο (50ός), Κωστή 200 ελεύθερο (8η), Δεμέτης 400 Μ.Α. (18ος), Καβαρνού 100μ (41η), Γιαννιώτης 400 ελεύθερο (24η), Ζήσιμος 200μ ελεύθερο (29ος).

ΠΟΛΟ: Τα... μούσκεψαν

Ασχημη πρεμιέρα έκαναν οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών αφού απέναντι στις αντίστοιχες της Αυστραλίας τα... καγκουρό βούλιαξαν τις ελληνικές ομάδες. Οι άνδρες ηττήθηκαν με 12-8 ενώ οι γυναίκες με 8-6.

ΤΕΝΙΣ: Πρόωρο αντίο

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Λένα Δανιηλίδου από τη Γαλλίδα Βιρζινί Ραζανό, στον 1ο γύρο του απλού τένις γυναικών, των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου.

ΤΖΟΥΝΤΟ: Ελλειψη συγκέντρωσης

Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα τελευταία δευτερόλεπτα, στοίχισαν πολύ ακριβά στον Λαυρέντη Αλεξανίδη. Ο τζουντόκα του Φίλιππου Αμυνταίου, στα ρεπεσάζ των -60 κιλών, ηττήθηκε με Ippon από τον Καναδό Φρέιζερ Γουίλ με αποτέλεσμα να περιοριστεί στη 13η θέση της τελικής κατάταξης. Μια ήττα που ήρθε 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΙ: Δυο ήττες

Με ήττες ξεκίνησαν τους αγώνες τους τα ελληνικά δίδυμα. Τα αποτελέσματα: Σφυρί/Καραντάσιου- Βάιγκερ/Βάγκερ (Γερμ. 0-2, Κουτρουμανίδου/Τσιαρσιάνη- Χου/Ξι (Κίνα) 1-2.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ: Αστοχα βέλη

Την 49η θέση κατέλαβε η Ελπίδα Ρωμαντζή ενώ μια θέση πιο κάτω ήταν η Ευαγγελία Ψάρρα (50ή) κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων κατάταξης στο ατομικό.

Ξεκίνημα από τη... δεύτερη για Μπολτ (2013-06-08 00:00:00.0)
Ανακοινώθηκε η αποστολή (2012-07-11 00:00:00.0)
Οι ελληνικές συμμετοχές του τριημέρου (2004-08-14 00:00:00.0)
Εθνική μέσω... Τρικάλων (2002-06-15 00:00:00.0)
Πετυχημένη πρεμιέρα (2001-12-14 00:00:00.0)
Ημιτελικών συνέχεια... (2001-07-26 00:00:00.0)