Τρίτη 11 Νοέμβρη 2008
26ος ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ «ΓΡ. ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ»
Θάνατος δρομέα

Με το θάνατο ενός 60χρονου δρομέα στην κούρσα των 10.000 μέτρων από καρδιακό επεισόδιο σημαδεύτηκε ο φετινός κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών «Γρηγόρης Λαμπράκης». Ο 60χρονος κατέρρευσε τη στιγμή που έτρεχε έξω από το Νοσοκομείο «Ερρίκος Ντυνάν» στη λεωφόρο Μεσογείων. Οι γιατροί που βρίσκονταν σ' εκείνο το σημείο τον μετέφεραν αμέσως στο νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε πως ήταν ήδη νεκρός με αιτία καρδιακό επεισόδιο. Αυτός είναι ο δεύτερος θάνατος δρομέα στη διοργάνωση στα τελευταία τρία χρόνια, καθώς το 2006 είχε πεθάνει ένα ακόμη άτομο που μετείχε στο μαραθώνιο, ενώ την περσινή χρονιά είχαμε το ατύχημα με τον δρομέα που είχε χτυπηθεί από τραμ. Πάντως, στη διάρκεια του χτεσινού αγώνα υπήρξε άλλο ένα σοβαρό περιστατικό με αθλητή που μετείχε στο μαραθώνιο, ο οποίος έπεσε και υπέστη κάταγμα κοντά και πάλι στο «Ερρίκος Ντυνάν».

Στα αγωνιστικά, στους άνδρες επικράτησε ο Κενυάτης Νίκολας Πολ Λεκουράα, ενώ τον πανελλήνιο τίτλο κατέκτησε για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ. Στις γυναίκες ξεχώρισε η 39χρονη Γεωργία Αμπατζίδου (Βεργίνα), η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση πιάνοντας ταυτόχρονα το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα.