Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώνεται σήμερα ο πρώτος γύρος στην προημιτελική φάση του κυπέλλου. Η Ξάνθη υποδέχεται την ΑΕΚ (21.30, «Alpha»), ενώ νωρίτερα ο Πανιώνιος φιλοξενεί τον Αστέρα Τρίπολης (16.45, «Alpha»). Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα θα παραταχθεί απόψε η Ξάνθη. Αντίθετα, η ΑΕΚ ταξίδεψε στην ακριτική πόλη με σημαντικές απουσίες. Ο Μπάγεβιτς θα στερηθεί τις υπηρεσίες (λόγω τραυματισμού) των Τζιμπούρ, Καφέ, Χουανφράν.
Να θέσει τις βάσεις πρόκρισης προσβλέπει σήμερα ο Πανιώνιος. Από την πλευρά τους, στον Αστέρα δηλώνουν έτοιμοι να παλέψουν για θετικό αποτέλεσμα, που θα τους κάνει φαβορί να σφραγίσουν την πρόκριση στην έδρα τους.