Σελίδα 10
ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νέα και Εκδηλώσεις

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟκαλοκαίρι συνέχεια: Το Σάββατο 1 Αυγούστου ξεκινάει το καθιερωμένο Διεθνές Τουρνουά της Καβάλας και για 18η χρονιά αναμένεται να έχει μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή. Περσινός νικητής ήταν ο GM Στέλιος Χαλκιάς ξεπερνώντας κορυφαίους ξένους ομότιτλούς του. Ακολουθούν τα ανοιχτά Δ.Τ. της Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, καθώς κι αυτό της Νίκαιας που είναι αφιερωμένο στην Εθνική Αντίσταση και σε όσους Ελληνες αγωνιστές δολοφονήθηκαν τον Αύγουστο του 1944 από τους ναζί... Και τα δύο ξεκινούν από 21 ώς 29.8.2009.

ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑέγιναν οι ημιτελικοί και τελικοί αγώνες για το Διασυλλογικό Κύπελλο Αττικής. Ο Σκακιστικός Σύλλογος Κορωπίου κατέκτησε το Κύπελλο Αττικής 2009 (αφού πρώτα απέκλεισε την ισχυρή ΑΕΚ σε προηγούμενο γύρο), νικώντας στον τελικό του Φ.Ο. Νέου Ηρακλείου με 3-1. Τα ζευγάρια που αγωνίστηκαν ήταν: Μπανίκας (Ηρακλείου) - Σανδαλάκης (Κορωπί) 1-0. Σουλεΐδης (Κορωπί) - Αζής 1-0. Μαναγκάτζε (Ηράκλειο) - Καπνίσης 0-1. Κετσουριάν (Κορωπί) - Παπαδημητρίου 1-0. Στο μικρό τελικό η Πνευμ. Στέγη Περιστερίου νίκησε τον ΑΣ Παπάγου με 4-0, ενώ στα ημιτελικά είχαν προγηθεί οι νίκες του ΣΑΣ Κορωπίου επί της Π.Σ. Περιστερίου 3-1 και Δ.Σ. Παπάγου - ΦΟΝ Ηρακλείου 0,5-3,5.

ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟφιλικό ματς μεταξύ της Μεικτής Κόσμου και ομάδας του Αζερμπαϊτζάν (που σύμφωνα με το διεθνές ΕΛΟ της FIDE, βρίσκεται στη 5η θέση στον κόσμο - 1η είναι η Ρωσία, 2η η Κίνα, 3η η Ουκρανία, 4ο το Ισραήλ) νικήτρια αναδείχθηκε η Μεικτή Κόσμου με τελικό σκορ 21,5-10,5.

Οι αγώνες έγιναν στο Μπακού - γενέτειρα του Γκάρι Κασπάροβ - και οι σκακιστές της Μεικτής ήταν οι Ανάντ (Παγκόσμιος Πρωταθλητής από την Ινδία με ΕΛΟ 2783), ο Βλ. Κράμνικ (Ρώσος πρώην Παγκόσμιος), ο Αλεξέι Σίροβ (Ρωσοϊσπανός) και ο Ουκρανός Σεργκέι Καριάκιν. Οι τρεις στους 4 αθλητές και μαθητές των μεγάλων Σοβιετικών Σκακιστικών Σχολών. Τις ίδιες Σχολές έχουν ακόμα και σήμερα - παρά το προσωρινό πισωγύρισμα - οι Νέοι GM της Ρωσίας και αποτελούν την 1η δύναμη στον κόσμο!