Πέμπτη 9 Ιούλη 2009
Σελίδα 25
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΦΗΒΩΝ
Στην οκτάδα οι μικροί

Η Εθνική εφήβων έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο και κατάφερε, επικρατώντας της Γαλλίας με 76-72, να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στη Νέα Ζηλανδία. Εκεί θα βρει απέναντί της την Αργεντινή, από την οποία θα ζητήσει πρόκριση στα ημιτελικά και... εκδίκηση για την ήττα των ανδρών στον προημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων! Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου πήρε από την αρχή το προβάδισμα (21-13 στο 10' και 42-27 στο ημίχρονο) έχοντας για κορυφαίο τον Νίκο Παππά. Ο γκαρντ της Μπιλμπάο πέτυχε 20 πόντους (οι 16 στο ημίχρονο), ενώ πρόσθεσε 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σημαντική ήταν κι η προσφορά του Λεωνίδα Κασελάκη, που τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και του Κώστα Σλούκα (με 17 πόντους και 5 ασίστ).