Πετυχημένο το Μαθητικό Φεστιβάλ, που διοργάνωσε η Ενωση Γονέων
Εκ μέρους της Ενωσης Γονέων Καλαμαριάς, η πρόεδρος Μπετίνα Παπαδοπούλου σημείωσε μεταξύ άλλων: «Το τραγούδι των παιδιών, στη σημερινή εκδήλωση, ενώνεται με τον αγώνα που κάνει η Ενωση Γονέων για ένα πραγματικά δημόσιο και δωρεάν σχολείο και για την ποιοτική αναβάθμισή του». «Η ποιοτική αναβάθμιση στον τομέα της υλικοτεχνικής υποδομής απαιτεί την άμεση απαλλοτρίωση των χαρακτηρισμένων για σχολική στέγη οικοπέδων που χάνονται», συνέχισε, αναφερόμενη στο ότι αρκετά χαρακτηρισμένα για σχολική στέγη οικόπεδα δε διεκδικήθηκαν από τη Νομαρχία και το Δήμο της Καλαμαριάς, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθούν από ιδιώτες...
Η Μπ. Παπαδοπούλου σημείωσε, επίσης, ότι «"ποιοτική αναβάθμιση" σημαίνει υλικοτεχνική υποδομή εξ ολοκλήρου δημόσιων διδακτηρίων, επάρκεια σε εκπαιδευτικό δυναμικό και ουσιαστική μόρφωση κι επιμόρφωσή του με ευθύνη της πολιτείας, στελέχωση με το κατάλληλο μόνιμο επιστημονικό και βοηθητικό προσωπικό, κι, ακόμα, αλλαγή του περιεχομένου σπουδών των αναλυτικών προγραμμάτων και βιβλίων, ώστε αυτά να καλλιεργούν την κριτική σκέψη, την ελεύθερη βούληση και να συμβάλλουν στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των νέων ανθρώπων».
«Η Ενωση ζητά από εσάς να ενώσουμε τις δυνάμεις μας για τη διεκδίκηση ενός υποχρεωτικού, δημόσιου και δωρεάν, 12χρονου σχολείου, ικανού να δίνει ουσιαστικά εφόδια για τη ζωή τους, και να δίνει διέξοδο στη δημιουργικότητά τους», τόνισε.
Στη συναυλία παραβρέθηκαν αντιπροσωπεία της ΚΟ Καλαμαριάς του ΚΚΕ, καθώς και εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.