Tα δυο τελευταία εισιτήρια για την προημιτελική φάση του φετινού Κυπέλλου βρήκαν χτες κατόχους. Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στη Β' φάση που έγινε στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση αφού με κορυφαίο τον Ντρόμπινακ (34π) επιβλήθηκε με 89-83 των Τρικάλων. Στο άλλο παιχνίδι ο Ηρακλής έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πατώντας... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 85 - 69 κλείνοντας τη μία θέση. Σημειώνεται ότι την οκτάδα συμπληρώνουν οι έξι πρώτες ομάδες της περσινής βαθμολογίας της Α1.