Τρίτη 27 Οχτώβρη 2009
ΒΟΛΕΪ - Α1
Τριάδα ... κερδισμένων

Η ΕΑΠ, ο Παναθηναϊκός και ο Πανελλήνιος ήταν η τριάδα των πιο κερδισμένων στην 3η αγωνιστική της Α1. Πατρινοί και «πράσινοι» κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι από δύσκολες έδρες, επικρατώντας αντίστοιχα του ΠΑΟΚ με 3-1 και της ΑΕΚ με 3-0 αντίστοιχα. Ετσι η ΕΑΠ με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο. Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το Νέο Ηράκλειο, αφού ...σκόρπισε την ΑΕΚ και επανήλθε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική. Στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της αγωνιστικής ο Πανελλήνιος πήρε σπουδαία νίκη στην Κυψέλη επί του Αρη με 3-0.

Κατά τα άλλα τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Απόλλων Καλαμαριάς, που νίκησε εντός έδρας τη Λαμία με 3-1 σετ. Το απόλυτο διατήρησε ο Ηρακλής, που ούτε στην Ερμούπολη έχασε σετ, επικρατώντας με 3-0 του Φοίνικα Σύρου, δείχνοντας για ακόμη μία φορά ότι ...τρέχει προς την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Αναλυτικά η βαθμολογία: 1. Ηρακλής 9, 2. Παναθηναϊκός 7, 3. Αρης 5 (2 αγ.), - ΕΑ Πατρών 5 (2 αγ.), 5. ΠΑΟΚ 5, 6. Ολυμπιακός 4, 7. Απόλλων Καλαμαριάς 3 (2 αγ.), 8. Πανελλήνιος 3 (2 αγ.), 9. AEK 3, 10. Λαμία 1 (2 αγ.), 11. Φοίνικας Σύρου 0 (2 αγ.), 12. ΑΟ Κηφισιάς 0.