«Πόλεμος στον πόλεμο των καπιταλιστών, αυτή είναι η απάντηση των εργατών», διαδήλωσαν χιλιάδες στην Αθήνα (φωτ.) και 62 ακόμα πόλεις |
Η προετοιμασία και η ολοκλήρωση της απεργίας αποτέλεσε ένα μεγάλο ποιοτικό βήμα μπροστά. Ενας μεγάλος διάλογος άνοιξε στους τόπους δουλειάς, στο κέντρο του οποίου βρέθηκαν τα πραγματικά αίτια των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η εργατική τάξη. Ενα μεγάλο άνοιγμα σε ακόμα περισσότερους τόπους δουλειάς, κόντρα στον αρνητικό συσχετισμό δύναμης, την τρομοκρατία και τους εκφοβισμούς που εξαπέλυε η εργοδοσία μαζί με τα κόμματα του ευρωμονόδρομου και την πολύτιμη στήριξη των ξεπουλημένων συνδικαλιστικών πλειοψηφιών. Οι εργάτες όμως τους απάντησαν βροντερά. Συμμετείχαν μαζικά στην απεργία. Πέτυχαν περήφανη νίκη. Αψήφησαν το φόβο, τις εργοδοτικές απειλές. Εδειξαν το ανάστημά τους. Εδειξαν τη δύναμη της ταξικής αλληλεγγύης και πάλης.
Και η αγροτιά, που χτυπιέται από τις κυβερνήσεις και την ΕΕ, στον αγώνα (φωτ. Λάρισα) |
Από την ώρα που χάραξε η μέρα της απεργίας, οι εργάτες έδειξαν την αποφασιστικότητά τους. Από την πρώτη στιγμή βρέθηκαν έξω από τις πύλες των εργοστασίων, περιφρουρώντας τον αγώνα τους, περιφρουρώντας το δικαίωμα στη δουλειά και στη ζωή, περιφρουρώντας τα δικαιώματά τους στο μεροκάματο, στη σύνταξη, στην Υγεία, στην Παιδεία. Κάθε εργάτης που προσθετόταν στη μάχη της περιφρούρησης, στην απεργιακή συγκέντρωση, έδινε νέα δύναμη σε όλη την εργατική τάξη. Γιατί έβαζε μπροστά τα σύγχρονα αιτήματα της εργατιάς, ξεκινώντας από το ότι αυτή είναι ο παραγωγός του πλούτου.
Χιλιάδες εργάτες της στεριάς κατέβηκαν στο λιμάνι, κάνοντας δική τους υπόθεση και την απεργία των ναυτεργατών |
Η αυριανή μέρα είναι πιο αισιόδοξη. Η εργατιά κέρδισε μια σημαντική μάχη. Φάνηκε πιο καθαρά ότι μόνο η σύγκρουση με την πολιτική της πλουτοκρατίας μπορεί να περισώσει τα δικαιώματά της, αλλά και να της δώσει αυτό που επιτρέπει σήμερα ο παραγόμενος κοινωνικά πλούτος. Η μάχη που δόθηκε στις 17 Δεκέμβρη, δεν ήταν μια ακόμη μάχη που τέλειωσε. Το αντίθετο. Ηταν μια νέα αφετηρία. Ενα μεγάλο βήμα προς τα μπρος, που άφησε βαθιά ίχνη στο χώμα. Απέναντι στην ένταση της επιθετικότητας, στην όξυνση της ταξικής πάλης, οι εργάτες δεν έχουν άλλο δρόμο πέρα απ' αυτόν που έχει χαράξει η ίδια η ιστορία της ταξικής πάλης: Να συνεχίσουν κάτω απ' τα λάβαρα του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου, του οποίου η ισχυροποίηση πρέπει να γίνει υπόθεση όλο και περισσότερων. Οσοι δεν έκαναν το βήμα, να το κάνουν. Να συνειδητοποιήσουν ακόμα περισσότεροι εργάτες πως όταν η τάξη τους αποφάσιζε να περπατήσει, καμιά αλυσίδα δεν την εμπόδιζε...
Αγρίνιο. Πορεία των εργαζομένων (εδώ το μπλοκ των οικοδόμων) στους δρόμους της πόλης |
Η φωτογραφία που κυκλοφόρησε το Associated Press απ' την απεργία της περασμένης Πέμπτης |
Από την ώρα που χάραξε ως την ώρα που νύχτωσε εργάτες της στεριάς και της θάλασσας έμειναν στο λιμάνι του Πειραιά (φωτ). Δε γύρισε προπέλα. Δε λύθηκε κανείς κάβος. |
MotionTeam |
Οι καθαρίστριες που αντιμετωπίζουν καθημερινά την εργοδοτική τρομοκρατία έδωσαν μαζικό «παρών» στις συγκεντρώσεις του ΠΑΜΕ (φωτ. Θεσσαλονίκη) |