Αλλοι δύο άνθρωποι έρχονται να προστεθούν στη νέα τραγωδία της περασμένης Τρίτης στη θαλάσσια περιοχή Διαπόρι της Σύμης με την ανεύρεση τότε του πτώματος ενός άνδρα ασιατικής καταγωγής. Χτες το μεσημέρι, σκάφος του Λιμενικού εντόπισε τα πτώματα άλλων δύο ανδρών να επιπλέουν στη θάλασσα. Εξαιτίας όμως των δυνατών ανέμων που επικρατούσαν στην περιοχή, καταβάλλονταν πολύωρες προσπάθειες για να τους περισυλλέξουν και, σύμφωνα με το ΥΕΝ, τα δύο περιστατικά συνδέονται μεταξύ τους. Πρόκειται δηλαδή για οικονομικούς μετανάστες που ξεκίνησαν μαζί το ταξίδι για μια καλύτερη ζωή και τελικά βρήκαν το θάνατο στο Αιγαίο.