Πέμπτη 29 Απρίλη 2010
ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0
Ανατροπή δεδομένων

Ο Αρης ξεπέρασε το... χτύπημα του τελικού, κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό με τα γκολ του Τζόνσον και μπήκε δυνατά ακόμα και στη διεκδίκηση της 1ης θέσης (2ης του πρωταθλήματος) των πλέι οφ. Το ματς ήταν συναρπαστικό και η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 40' με εξαιρετική κεφαλιά του Εντουαρτ Τζόνσον. Δυο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Ραούλ Μπράβο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν τον έλεγχο του ματς, όμως στο 54' ο Κόκε έχασε πέναλτι αφού ο Νικοπιλίδης με διπλή προσπάθεια γλίτωσε το γκολ. Δυο λεπτά νωρίτερα είχαμε νέο δοκάρι για τους Πειραιώτες με τον Νταρμπισάιρ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκα στο 92' και πάλι με τον Τζόνσον που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μέλμπεργκ.

Αρης: Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Βανγκέλι, Νασούτι, Νάτσο Γκαρσία, Φερνάντες, Αντού, Μεριέμ, Τζόνσον, Κάμπορα.

Oλυμπιακός: Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Μαρέσκα (47' Νταρμπισάιρ), Λεονάρντο, Οσκαρ, Λούα Λούα, Μήτρογλου.