Θήρα, 1955 |
Οπως χαρακτηριστικά αναφέρεται «Οι φωτογραφίες κρίνονται από τη μοναδική στιγμή την οποία καταγράφουν. Το να μπορεί κάποιος να την αποτυπώσει είναι θέμα ενστίκτου. Ο McCabe είναι ένας φωτογράφος με οξεία οπτική αντίληψη. Το έργο του αποτελεί ένα προσωπικό ημερολόγιο. Δεν πρόκειται, δηλαδή, για μια αντικειμενική καταγραφή, ένα σύνηθες εικαστικό φωτογραφικό "ντοκουμέντο", αλλά για εικόνες με έντονη αισθητική υπόσταση. Το φωτογραφικό ένστικτο του McCabe καταδεικνύεται από το ότι κατορθώνει να αποτυπώσει μια ολόκληρη εποχή, μέσα από την επιλογή και το καδράρισμα των θεμάτων του... Πρόκειται για φωτογραφίες - επιτομή μιας εποχής, εικόνες γλαφυρές που αναπαράγουν την ιδέα που έχουμε για την Ελλάδα του 1950». Την έκθεση επιμελείται η Τατιάνα Σπινάρη. Στον ίδιο χώρο ακολουθεί (15/5 - 2/6) έκθεση της φωτογράφου Κατερίνας Καλούδη.