Τρίτη 1 Ιούνη 2010
Σελίδα 44
Στα μπαράζ η Εθνική ανδρών

Μια δεύτερη ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2011 θα έχει το Σεπτέμβρη η Εθνική ανδρών που θα συμμετάσχει σε αγώνα μπαράζ με αντίπαλο την Τουρκία. Η Ελλάδα κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Β` όμιλο μετά την ολοκλήρωση και του Β` γύρου των αγώνων που έγινε στο Ηράκλειο, η οποία οδηγεί στους αγώνες μπαράζ. Την απευθείας πρόκριση στα τελικά πήρε η Φινλανδία που κατέκτησε την πρωτιά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε ένα ...δώρο από τη Μ. Βρετανία (την οποία η Ελλάδα είχε νικήσει δύσκολα με 3-2 στη 2η αγωνιστική), η οποία την τελευταία αγωνιστική κατάφερε να αποσπάσει σετ από τη Λετονία από την οποία έχασε με 3-1. Αυτό έδωσε την 2η θέση στην Ελλάδα, άσχετα με το τι θα γινόταν στο τελευταίο παιχνίδι με τη Φινλανδία (την οποία η Εθνική νίκησε τελικά με 3-2).

• Για δυο σετ έχασε την πρόκριση στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό του 2011 η Εθνική γυναικών στους αγώνες του δικού της ομίλου που διεξήχθησαν στη Βουλγαρία παρά τη νίκη των Ελληνίδων την τελευταία αγωνιστική επί της Φινλανδίας με 3-2. Ωστόσο η κατάκτηση των δυο σετ από τις Φινλαδέζες ήταν αυτό που τους έδωσε τη 2η θέση και τις έστειλε στη διαδικασία των μπαράζ, ενώ την απευθείας πρόκριση πήρε η πρώτη ομίλου Βουλγαρία.
Με βλέψεις τετράδας η Εθνική γυναικών (2024-01-09 00:00:00.0)
Ξεκαθάρισε το τοπίο στην Ευρώπη (2021-11-18 00:00:00.0)