Στην ταινία, η Φραντσέσκα Τζόνσον είναι μια νεαρή γυναίκα που ζει με το σύζυγό της και τα παιδιά της στην επαρχία Μάντισον της πολιτείας της Αϊόουα. Εκεί γνωρίζεται με τον Ρόμπερτ Κινκέιτ, φωτογράφο του «National Geographic», που φτάνει στην πόλη για να φωτογραφήσει τις γραφικές γέφυρές της. Η έλξη μεταξύ τους είναι αμοιβαία. Ενώ ο σύζυγός της και τα παιδιά της λείπουν από την πόλη, η Φραντσέσκα ζει με τον Κινκέιτ ένα φλογερό ειδύλλιο που διαρκεί μόλις τέσσερις μέρες... Η ταινία «Οι γέφυρες του Μάντισον» αποτελεί μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις, όπου η κινηματογραφική διασκευή ενός βιβλίου αποδεικνύεται εξίσου επιτυχής, όσο και το ίδιο το βιβλίο. Πρωταγωνιστούν ο Κλιντ Ιστγουντ και η Μέριλ Στριπ.