Παρασκευή 27 Μάη 2011
Σελίδα 24
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟ 70-75
Ανατροπή με το «καλημέρα»

Η πρώτη φετινή νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (μετά από τρεις ήττες) έμελλε να είναι και ιδιαίτερα πολύτιμη για τους «πράσινους», που επικράτησαν χτες στο ΣΕΦ με 75-70 στον πρώτο τελικό για την Α1 και άλλαξαν τα δεδομένα που υπήρχαν μέχρι τώρα. Πλέον ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 νίκες και σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας έχει την τύχη στα χέρια του. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, παρά το άσχημο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (21-15), όταν ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην περιφέρεια τόσο επιθετικά (με τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον να είναι οι καλύτεροι) όσο και αμυντικά (οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρίποντο σε όλο το α' μέρος), άρχισε να ανακάμπτει μετά το 15λεπτο χάρη στην απόδοση των Σάτο, Διαμαντίδη και Μάριτς (35-34 ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο αποφασισμένος και με άμυνα ζώνης εγκλώβισε τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να πάρει ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (51-56 στο 30'). Παρ' όλα αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη μπροστάρη ανέκαμψε φθάνοντας σε απόσταση αναπνοής (57-58) αρχικά και μετέπειτα να ισοφαρίσει (68-68) κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η ψυχραιμία, η καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά ήταν που έδωσαν τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης, αντίθετα με τους γηπεδούχους που έδειξαν να έχουν περισσότερο άγχος.

• Στον πρώτο αγώνα για τον μικρό τελικό ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αρη με 76-74.