Τη δεύτερή του νίκη με 2-1 σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο Ηρακλής απέναντι στα Γιάννενα και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «8» στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι παίκτες του «Γηραιού» ύστερα από συνεχή πίεση προηγήθηκαν με 1-0 στο 33' με τον Κωνσταντίνου, αλλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στο 52' όταν ο Ελντερ ισοφάρισε σε 1-1. Ομως στο 58' ο Κωνσταντίνου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και από κοντά ο Εντερσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που έστειλε τους Θεσσαλονικείς στην επόμενη φάση.
Στο άλλο παιχνίδι ο Ιωνικός αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση. Νίκησε μεν την Ξάνθη με 3-1, έχασε δε, την πρόκριση από την Ξάνθη, καθώς στο πρώτο παιχνίδι οι ακρίτες είχαν επικρατήσει με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Καούνο μόλις στο 9' αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με γκολ των Κουρμπέλο (13'), Ντελγκάδο (33' πεν.) και Πιάτζιο (41').