Τρίτη 22 Νοέμβρη 2011
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
Χαλαρή νίκη...

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, αλλά πολύ πιο εύκολα από ό,τι μαρτυράει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 74-70 για την 5η αγωνιστική της Α1, και έκανε το 1-0 στις νίκες απέναντι στον αντίπαλο που θα παλέψουν μέχρι τέλος για τον τίτλο του πρωταθλητή. Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους, ωστόσο η νωθρότητα του παιχνιδιού σε πολλά βασικά στελέχη της ομάδας (που βρέθηκαν σε μέτρια μέρα) και τα βεβιασμένα λάθη δεν τους επέτρεψαν να «κλειδώσουν» νωρίτερα το παιχνίδι. Οσο για τους «ερυθρόλευκους», είχαν ως καλύτερο σημείο του παιχνιδιού την τρίτη περίοδο, όταν και με κορυφαίο τον Πρίντεζη (18 π. σε 19') πλησίασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (47-44) και κάτι ανάλογο στα τελευταία λεπτά όταν με σερί 11-2 ξαναπλησίασαν στο σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κάνουν κάτι παραπάνω. Αίσθηση πάντως προκάλεσε η ανεξήγητη παραμονή στον πάγκο του Πρίντεζη (που έδειχνε ότι είναι σε καλή ημέρα) για μεγάλο διάστημα στην τέταρτη περίοδο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αμαρουσίου με 71-69, ενώ στα άλλα τον πρώτο λόγο είχαν οι γηπεδούχοι: ΑΓΟΡ - Ηλυσιακός 72-66, Πανιώνιος - ΚΑΟΔ 92-63, Αρης - Ικαρος 83-68, Περιστέρι - Καβάλα 78-67. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 9, Πανιώνιος 9, Παναθηναϊκός 8, Κολοσσός Ρόδου 8, Καβάλα 8, ΠΑΟΚ 7, Ηλυσιακός 7, Περιστέρι 7, ΚΑΟΔ 6, Αρης 6, ΑΓΟΡ 6, Ικαρος 5, Μαρούσι 4. (Σημ.: Μαρούσι, ΑΓΟΡ, Παναθηναϊκός, Κολοσσός Ρόδου, Περιστέρι έχουν από έναν αγώνα λιγότερο καθώς έχουν κάνει το ρεπό τους).