Πέμπτη 22 Μάρτη 2012
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
«Ερυθρόλευκη» ανατροπή

Ο στόχος επετεύχθη για τον Ολυμπιακό. Κέρδισε τη Σιένα στην Ιταλία με 82-75, το πλεονέκτημα της έδρας πλέον πέρασε στην πλευρά του και η διατήρησή του στα χέρια των καλαθοσφαιριστών του. «Κλειδί» για το νικηφόρο αποτέλεσμα των «ερυθρόλευκων» η άμυνα, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Σιένα παρουσιάστηκε - όπως αναμενόταν - δυνατή και για περίπου 30 λεπτά έδειχνε να πετυχαίνει το σκοπό της, συνεπικουρούμενη από τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των φιλοξενουμένων. Ομως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να ανατρέψει - κυρίως χάρη στη σχεδόν υποδειγματική άμυνά του - τα δεδομένα και να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την ερχόμενη Παρασκευή και πάλι στην Ιταλία.

Σαν να είναι το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης ζητάει ο Ομπράντοβιτς να αγωνιστούν απόψε (21.00, «Novasports 3») οι παίχτες του απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού, στην πρεμιέρα, κρύβει τον κίνδυνο του αποπροσανατολισμού για τους «πράσινους». Να θεωρήσουν ότι και πάλι θα έχουν εύκολη αποστολή και να μπουν σε περιπέτειες. Για ν' αποφευχθούν λοιπόν δυσάρεστες εκπλήξεις, ο «Ζοτς» ζήτησε να ξεχάσουν το ματς της Τρίτης και να διατηρήσουν τη συγκέντρωσή τους και στα 40 λεπτά, ώστε να διπλασιάσουν τις νίκες τους.