Τρίτη 12 Ιούνη 2012
Γ' ΟΜΙΛΟΣ
«Κεφάλι» η Κροατία

Η Κροατία ξεκίνησε ιδανικά το Euro 2012, καθώς επικράτησε με 3-1 της Ιρλανδίας, και έτσι είναι μόνη στην κορυφή του Γ΄ομίλου, μετά την ισοπαλία της Ισπανίας με την Ιταλία.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριο Μάντζουκιτς, με τον επιθετικό της Βόλφσμπουργκ να πετυχαίνει δύο γκολ με κεφαλιά στις αρχές κάθε ημιχρόνου (3', 49') .

Το άλλο γκολ της ομάδας του Σλάβεν Μπίλιτς πέτυχε ο Νίκιτσα Γέλαβιτς στο 43' σε μία φάση που ζήτησαν οφ-σάιντ οι Ιρλανδοί.

Για αυτήν του Τζοβάνι Τραπατόνι είχε απαντήσει ο Σον Σεντ Λέτζερ στο 19', με τους Ιρλανδούς στο δεύτερο ημίχρονο να διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι που δε δόθηκε σε ανατροπή του Ρόμπι Κιν στο 62' αλλά και για το δεύτερο γκολ των Κροατών για το οποίο υποστηρίζουν ότι ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Στην άλλη αναμέτρηση, το μεσογειακό ντέρμπι ανάμεσα στην Ιταλία και την Ισπανία έληξε ισόπαλο 1-1.

Η Σκουάντρα Ατζούρα άνοιξε το σκορ στο 61' με τον Αντόνιο Ντι Νατάλε (μπήκε στο 56' στη θέση του Μάριο Μπαλοτέλι), όμως οι «μουτσάτσος» ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με άψογο πλασέ του Φάμπρεγκας.

Βαθμολογία: Κροατία 3, Ιταλία, 1, Ισπανία 1, Ιρλανδία 0.