Τρίτη 4 Σεπτέμβρη 2012
ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Ηρθαν τα μετάλλια

Τρία χάλκινα μετάλλια ήταν η συγκομιδή χτες για τους Ελληνες αθλητές στους παραολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου. Τα δύο ήρθαν από την κολύμβηση.

Από τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη που πήρε την τρίτη θέση στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο S13, σημειώνοντας χρόνο 1.01.10, που του απέφερε το χάλκινο μετάλλιο.

Επίσης, στα 100μ. ελεύθερο (κατηγορία S2) από τον Αριστείδη Μακροδημήτρη.

Ο Ελληνας κολυμβητής με χρόνο 2:21.04 κατετάγη τρίτος στον τελικό του αγωνίσματος ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Την κατάκτηση του πρώτου μεταλλίου της στο στίβο πανηγυρίζει η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες χάρη στην Αλεξάνδρα Δημόγλου.

Η Παραολυμπιονίκης της Ιριδας Καβάλας πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα, αγωνιζόμενη στην κατηγορία Τ13 με χρόνο 56.91.

Στο μεταξύ, το μετάλλιο βρίσκεται ήδη στην... τσέπη τους. Αυτό που απομένει να μάθουν είναι αν θα είναι το χρυσό ή το αργυρό.

Ο λόγος για τους Γρηγόρης Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Μαρία Ελένη Κορδαλή που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στον τελικό του μπότσια στην κατηγορία ΒC3 , ο οποίος θα διεξαχθεί σήμερα στις 17.45.

Οι Ελληνες αθλητές ξεπέρασαν το εμπόδιο του Βελγίου στον ημιτελικό νικώντας με 7-0 και θα παίξουν στον τελικό με την Πορτογαλία.