«Ανοίγει» σήμερα η αυλαία των πλέι οφ στο επαγγελματικό πρωτάθλημα της Super League. Η πρώτη αγωνιστική περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης (17:00 NS2), Ατρόμητος - ΠΑΟΚ (19:15 NS1). Οι συμμετέχουσες ΠΑΕ διεκδικούν την καλύτερη δυνατή θέση που αντιστοιχεί (με βασική προϋπόθεση την εξασφάλιση αδειοδότησης, η οποία θα γίνει μετά την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος), στα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Η πρώτη θέση οδηγεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Οι άλλες 3, αντίστοιχα, στα πλέι οφ, στον 3ο προκριματικό και τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Η ειδική βαθμολογία είναι ΠΑΟΚ 4, Αστέρας Τρίπολης 2, Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα 0.