Κοινή διαμαρτυρία χτες από την Επιτροπή Αγώνα Παλιννοστούντων και τη Λαϊκή Επιτροπή Ξάνθης
Ομογενείς από την πόλη της Ξάνθης, τη Γενησέα, το Νέο Ζυγό, το Πετροχώρι, την Καλλιθέα και τον οικισμό Νεάπολη (ΕΚΤΕΝΕΠΟΛ), κατέθεσαν κοινό ψήφισμα με τη Λαϊκή Επιτροπή, με το οποίο απαιτούν την άμεση κατάργηση των διατάξεων του Νόμου 4093/2012, που ψήφισαν τα κόμματα της συγκυβέρνησης.
Απαίτησαν να σταματήσει άμεσα η τακτική κατάργησης των συντάξεων και της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης που χορηγούνταν με το Νόμο 1296/12-10-1982 από ειδικό λογαριασμό του ΟΓΑ στους υπερήλικες που εγκαταστάθηκαν μόνιμα στην Ελλάδα, χωρίς το ελληνικό κράτος να φροντίσει από τότε να μεταφέρει τα συνταξιοδοτικά τους δικαιώματα.
Για τα παραπάνω ζητήματα και με αίτημα να αποσυρθούν οι διατάξεις του Νόμου 4093/2012, το ΚΚΕ έχει ήδη κάνει κοινοβουλευτικές παρεμβάσεις. Συγκεκριμένα:
Κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης εμφανίστηκε προκλητικά μια ομάδα από φασιστοειδή της Χρυσής Αυγής, που κατηγόρησε τους ομογενείς για τα δάνεια που πήραν από το ελληνικό κράτος. Αμεση ήταν η αντίδραση των συγκεντρωμένων και ιδιαίτερα των ομογενών που απομόνωσαν και στη συνέχεια απομάκρυναν τους υμνητές του Χίτλερ.