Σάββατο 13 Ιούλη 2013 - 2η έκδοση
Σελίδα 21
ΜΠΑΣΚΕΤ
Σφράγισαν την πρόκριση οι νέοι

Tην πρόκρισή της στην επόμενη φάση του φετινού Ευρωμπάσκετ νέων που διεξάγεται στην Πολωνία εξασφάλισε από χτες η Εθνική Ελλάδας που σημείωσε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Α' φάση της διοργάνωσης. Οι διεθνείς επιβλήθηκαν και της Γεωργίας με 75-61 και πλέον ο σημερινός αγώνας με τη Λιθουανία έχει μόνο ενδιαφέρον για τη θέση πρόκρισης. Παίζοντας καλύτερα στην επανάληψη και ιδιαίτερα στο Γ' δεκάλεπτο όπου κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στην επίθεση αλλά και να βελτιωθούν και αμυντικά οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα και να φθάσουν στη νίκη. Μέχρι τότε είχαν αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα από τους Γεωργιανούς στο Α' μέρος, αφού οι αντίπαλοι κατάφεραν να εγκλωβίσουν αρκετά ατού της ελληνικής ομάδας (κυρίως τον Αντετοκούμπο) και να διατηρούν τα ηνία του παιχνιδιού (17-21, 37-41). Με τον Παπαπέτρου να ηγείται των προσπαθειών οι παίκτες της ελληνικής ομάδας αφυπνίστηκαν στο γ' δεκάλεπτο όπου με ένα σερί 27-11 άρχισαν να βάζουν τις βάσεις για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 17-21, 37-41, 64-52, 75-61

Ελλάδα: Μποχωρίδης 10 (8 ασ.), Παπαπέτρου 15, Καραμαλέγκος 13, Καλογιαννίδης 2, Σλαφτσάκης 4, Μήτσιαλος 1, Αντετοκούνμπο 5 (7ρ., 6 ασ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 13 (5ρ.), Καμπερίδης 10 (7ρ.).

Γεωργία: Ορμοτσάντζε, Ραμισβίλι, Πκχάκαντζε 22, Γκρντζελίντζε, Γκογκόντζε, Μικελάντζε 12, Καβανταλιάνι 2, Τσιρεκίντζε 21, Ρογκάβα 5, Γκελαζόνια 8, Τζιντσαράντζε 2.