Οι μαθητικές Οργανώσεις Ηρακλείου και Ρεθύμνου της Κομμουνιστικής Νεολαίας Ελλάδας και τα αντίστοιχα τμήματα της ΠΕΑΕΑ διοργανώνουν εκδήλωση τιμής στα θύματα του Δημοκρατικού Στρατού που έπεσαν στη μάχη του Ψηλορείτη στη θέση Λοχριά, τον Ιούλη του 1947, δίνοντας υπόσχεση ότι θα φανούν αντάξιοι συνεχιστές των ταξικών αγώνων τους.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί αύριο, Κυριακή, στις 10.30 το πρωί στον τόπο της μάχης. Η αναχώρηση θα γίνει από το Ηράκλειο την ίδια μέρα στις 9.00 π.μ. στο άγαλμα Βενιζέλου και από το Ρέθυμνο στις 9.30 π.μ. στο Δημοτικό Κήπο.