Εως τις 6 Οκτώβρη θα διαρκέσει η εικαστική έκθεση «25 Ακρο-πολίτες κατηφορίζουν», στο κτίριο του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων (Ερμού 134 - 136), με δημιουργίες εργαζομένων στα έργα συντήρησης και αναστήλωσης των μνημείων της Ακρόπολης.
Στο πλαίσιο της έκθεσης προγραμματίζονται μουσικές εκδηλώσεις (4, 5, 6/10). Σήμερα θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ «Οι φύλακες της μνήμης» του Σταύρου Ψυλλάκη, παραγωγής της ΚΕ' Εφορείας Αρχαιοτήτων, αφιερωμένο στους εργατοτεχνίτες που αφιέρωσαν τη ζωή τους στις ανασκαφές και τις αρχαιότητες των Χανίων.
Ωρες λειτουργίας: 11 π.μ. - 2 μ.μ., 6 μ.μ. - 9 μ.μ.