Πέμπτη 3 Απρίλη 2014
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2 - 1
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα... φωνάζει ο ΠΑΟΚ

Προβάδισμα στα προγνωστικά για πρόκριση στο φετινό τελικό του Κυπέλλου πήρε από χτες ο Ολυμπιακός μετά την νίκη του επί του ΠΑΟΚ με 2-1 σε ένα επεισοδιακό πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση. Οι δύο αντίπαλοι θα τα ξαναπούν στη ρεβάνς της Τούμπας στις 16 Απρίλη. Από τον αγώνα δεν έλειψαν τα νεύρα, οι κοκορομαχίες μεταξύ παικτών που οδήγησαν και στην αποβολή του Στοχ, καθώς και οι αψιμαχίες που ακολούθησαν στη φυσούνα των αποδυτηρίων μεταξύ του παίκτη και ανθρώπων του Ολυμπιακού. Οι ασπρόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν γιατί θεωρούν ότι το ίδιο έπρεπε να γίνει και με τον Φουστέρ (έτερος πρωταγωνιστής του επεισοδίου).

Στο αγωνιστικό μέρος, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι κυριαρχώντας σε όλους τους χώρους και προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 χάρις στα γκολ των Ντομίνγκεζ (8'), Φουστέρ (13'). Ωστόσο, με το πέρασμα της ώρα και τις εσωτερικές αλλαγές του ΠΑΟΚ από τον τεχνικό του Γ. Γεωργιάδη (είσοδος Λούκας, Βούκιτς επιτελικός και κορυφή τον Αθανασιάδη), ο Δικέφαλος ισορρόπησε το παιχνίδι, κόβοντας το ρυθμό των «ερυθρολεύκων» και έγινε πιο απειλητικός μπροστά. Στο 31' κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αθανασιάδη, ωστόσο η αποβολή του Στοχ ένα λεπτό μετά άλλαξε ξανά τα δεδομένα. Στην επανάληψη, παρά την κυριαρχία των γηπεδούχων, αφού ο ΠΑΟΚ κινήθηκε με αμυντικά πλάνα, και τις χαμένες ευκαιρίες των πρώτων (κορυφαία του Ντομίνγκεζ στο 59') δεν άλλαξε κάτι.