Αυτή είναι η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στα προγράμματα υποκατάστασης του ΟΚΑΝΑ, μετατρέποντάς τα σε χαμηλών προδιαγραφών προγράμματα συντήρησης, ως συνέπεια και της υποχρηματοδότησης του Οργανισμού.
«Η Διοίκηση του ΟΚΑΝΑ, αντί να διεκδικήσει την αύξηση της χρηματοδότησης, σχεδιάζει την εισαγωγή μεγάλου αριθμού εξαρτημένων (σ.σ. περίπου 700 άτομα) με δήθεν στόχο την απορρόφηση της λίστας αναμονής», σημείωσαν χτες ο πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων στον ΟΚΑΝΑ, Αγγελος Αγγελίδης, και η γγ, Ολγα Αναγνώστου, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου.
Υπενθυμίζεται ότι η λίστα αναμονής έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον ως άλλοθι για την υλοποίηση σειράς αντιδραστικών σχεδιασμών (όπως η μεταφορά των μονάδων στα νοσοκομεία). Ομως, να σημειωθεί ότι ένας από τους παράγοντες δημιουργίας της λίστας είναι η φύση και η λειτουργία των προγραμμάτων. Επειδή ακριβώς τα συγκεκριμένα προγράμματα έχουν μετατραπεί, με ευθύνη των μέχρι τώρα κυβερνήσεων, σε προγράμματα συντήρησης μακράς παραμονής, δημιουργείται και θα δημιουργείται διαρκώς λίστα αναμονής.
Η σχεδιαζόμενη εισαγωγή κι άλλων εξαρτημένων χωρίς την εξασφάλιση των στοιχειωδών προϋποθέσεων, αντί να λύσει προβλήματα θα δημιουργήσει ακόμη μεγαλύτερα, σημειώνουν οι εργαζόμενοι, επισημαίνοντας ότι «είμαστε επιστήμονες και όχι διαχειριστές ή "απλοί υπάλληλοι"(...) Θα υπερασπιστούμε όχι μόνο την επιστημονική δεοντολογία, αλλά και το δικαίωμα των εξαρτημένων για δωρεάν δημόσια και αξιοπρεπή θεραπεία. Δε θέλουμε και δε θα μετατραπούν τα προγράμματα του ΟΚΑΝΑ σε αποθήκες ψυχών, απλά και μόνο για να φανεί ότι ο αριθμός όσων περιμένουν στη λίστα μειώθηκε». Ενώ η Επιστημονική Επιτροπή του Συλλόγου υπογραμμίζει ότι αν δεν καλυφθούν άμεσα οι ανάγκες των προγραμμάτων, με βάση τα διεθνώς αποδεκτά επιστημονικά δεδομένα, «οποιαδήποτε λύση εκ των ενόντων και χωρίς την κάλυψη σε ιατρικό και λοιπό προσωπικό καθώς και σε υγειονομικό και φαρμακευτικό υλικό δημιουργεί κινδύνους και εγείρει σοβαρά ζητήματα επιστημονικής δεοντολογίας αλλά και ηθικής».