Μέχρι και τη Δευτέρα, 4 Αυγούστου, μπορούν όσοι γονείς πληρούν τα κριτήρια, να υποβάλλουν αίτηση φιλοξενίας των παιδιών τους σε παιδικούς και βρεφονηπιακούς σταθμούς που χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ.
Οι αιτήσεις αποστέλλονται στην ΕΕΤΑΑ μόνο ταχυδρομικά ή με υπηρεσίες ταχυμεταφοράς (CΟURIER). Η «Αίτηση συμμετοχής - Δήλωση» συνοδευόμενη από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, υποβάλλεται σε φάκελο στον οποίο εξωτερικά θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται η ένδειξη «ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ», στα Γραφεία της ΕΕΤΑΑ στις αντίστοιχες με τη γεωγραφική προέλευση των μητέρων Διευθύνσεις. Η σχετική αίτηση έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο, στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΑΑ, eetaa.gr.