Τρίτη 12 Αυγούστου 2014
ΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ
Μία νίκη και δύο ήττες στο τουρνουά του Πο

Με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες επέστρεψε η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ από το τουρνουά του Πο. Η ομάδα μας νίκησε τη Σερβία και έχασε από Γαλλία και Κροατία. Από αυτούς τους αγώνες βγήκαν τα πρώτα χρήσιμα συμπεράσματα για τις αδυναμίες και τα ατού της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη. Η Εθνική έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και στα τρία παιχνίδια που έδωσε, με Σερβία (37-21, με 11 επιθετικά), Γαλλία (38-25, με 13 επιθετικά) και Κροατία (30-25, με 5 επιθετικά). Ο 19χρονος Γιάννης Αντετοκούνμπο παίρνει αρκετό χρόνο συμμετοχής. Στα τρία ματς του Πο έπαιξε για 65:50 συνολικά έχοντας 19 πόντους (3/6 βολές, 8/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα), 15 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Οι υπόλοιποι δύο «νέοι», Αθηναίου και Μπόγρης, έπαιξαν πολύ λιγότερο, περίπου 14 λεπτά ο καθένας. Η Εθνική παρουσιάστηκε αρκετά ευάλωτη στην περιφερειακή άμυνα δεχόμενη πολλά μακρινά σουτ. Οι τρεις αντίπαλοί της είχαν 24/70 τρίποντα. Πέραν του Μπουρούση, η Εθνική δεν έχει πάρει από τη θέση «5» όσα περίμενε. Ενώ ο πρώτος είχε 34 πόντους και 17 ριμπάουντ σε περίπου 70 λεπτά, ο Βουγιούκας είχε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 32 λεπτά, ενώ ακόμη πιο «φτωχή» σε χρόνο και επιδόσεις ήταν η παρουσία των Γλυνιαδάκη και Μπόγρη.

Την Πέμπτη η αποστολή θα αναχωρήσει για το Κάουνας, όπου θα λάβει μέρος σε ένα ακόμη τουρνουά. Στις 16/8 θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Λιθουανία (19.00), στις 17/8 τη Σλοβενία (16.15) και στις 18/8 τη Νέα Ζηλανδία (17.15), πριν ακολουθήσουν τα δύο τελευταία φιλικά με την Τουρκία, στις 20/8 στο ΟΑΚΑ και δύο μέρες μετά στην Κωνσταντινούπολη. Πριν το ερχόμενο τουρνουά πιθανώς να έχουμε και τα πρώτα «κοψίματα», με την αποχώρηση από την προετοιμασία ενός ή δύο παικτών. Η τελική δωδεκάδα δεν αναμένεται πάντως πριν τελειώσουν τα φιλικά.