Πλήθος κόσμου έχει επισκεφτεί μέχρι σήμερα την έκθεση για την Αντίσταση που ολοκληρώνεται στις 30 Νοέμβρη |
Η παρουσίαση θα γίνει στο χώρο που πραγματοποιείται η έκθεση του ΕΕΤΕ «Αντίσταση τώρα», στη Δημοτική Πινακοθήκη Αθήνας (Γερμανικού και Μυλλέρου, Μετρό Μεταξουργείο), στις 5.30 μ.μ.
Θυμίζουμε επίσης ότι στις 22 και 23 Νοέμβρη, πραγματοποιείται η διημερίδα με θέμα «Εικαστικές τέχνες και Αντίσταση» που διοργανώνει το Επιμελητήριο Εικαστικών Τεχνών (ΕΕΤΕ), στο Αμφιθέατρο «Αντώνης Τρίτσης», στο Πνευματικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων (Ακαδημίας 50, Αθήνα). Σκοπός της διημερίδας είναι να γνωρίσουμε μέσα από τη συζήτηση με μελετητές και ιστορικούς Τέχνης, παλιούς αγωνιστές και εικαστικούς, τη σχέση των εικαστικών τεχνών με τους αγώνες των εργαζομένων για τη λαϊκή - κοινωνική απελευθέρωση, ενάντια σε κατακτητές ντόπιους και ξένους και τη συμβολή των καλλιτεχνών με το έργο τους ή τη ζωή τους σε αυτούς τους αγώνες.