Εκδήλωση μνήμης και τιμής για τους 5 Τρικαλινούς ΕΠΟΝίτες που απαγχονίστηκαν στις 18 Απρίλη του 1944 από τους Γερμανούς κατακτητές και τους ντόπιους συνεργάτες τους οργανώνει το παράστημα Τρικάλων της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ, το Σάββατο 18 Απρίλη, στις 10:30 π.μ., στην πλατεία Ρήγα Φεραίου, όπου βρίσκεται και το μνημείο τους. Στην εκδήλωση θα συμβάλουν με τη δημιουργικότητα και αγωνιστικότητά τους μέλη της Οργάνωσης Τρικάλων της Κομμουνιστικής Νεολαίας Ελλάδας, παρουσιάζοντας το χρονικό των δραματικών γεγονότων, καθώς και χρονικό από τη δράση της ΕΠΟΝ. Επίσης, θα γίνει ομιλία εκ μέρους του ΔΣ του παραρτήματος Τρικάλων της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ και κατάθεση στεφάνων από συλλογικούς φορείς και συγγενείς - απογόνους των θυμάτων.