Σήμερα στις 20.30 θα προβληθεί η ταινία «Δυο παιδιά της γειτονιάς»
Αυτός ο κύκλος περιλαμβάνει κινηματογραφικές προβολές, με δωρεάν είσοδο και εντάσσεται στις πολιτιστικές εκδηλώσεις, που θα προηγηθούν του Επιστημονικού Συνεδρίου, το οποίο διοργανώνει η ΚΕ του ΚΚΕ, για τον κομμουνιστή Τούρκο ποιητή, αταλάντευτο αγωνιστή και διεθνιστή Ναζίμ Χικμέτ με τίτλο: «Ναζίμ Χικμέτ: Για να γενούνε τα σκοτάδια λάμψη». Οι κινηματογραφικές προβολές και οι άλλες πολιτιστικές εκδηλώσεις έχουν στόχο να γνωρίσει το κοινό το έργο του Ν. Χικμέτ και να γίνει πλατύτερα γνωστή η τέχνη του.
Η σημερινή ταινία μπορεί να είναι άγνωστη, αλλά θα εκπλήξει και θα καταπλήξει με τη θεματική της επικαιρότητα και την αναμφίβολα ισχύουσα ιδεολογική της προσέγγιση καθώς και με την αψεγάδιαστη καλλιτεχνική της μορφή, η οποία, με θαυμαστή και περισσή διακριτικότητα, τίθεται με ουσιαστικό τρόπο στην υπηρεσία του περιεχομένου.