Ο Νίκος Μπουντούρογλου, στέλεχος του ΠΑΜΕ, Ακτινοθεραπευτής - Ογκολόγος στο Νοσοκομείο, μας αναφέρει: «Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ στο νοσοκομείο δίνουν τη μάχη ενάντια στα αντιλαϊκά μέτρα που προωθούν οι προηγούμενες και η σημερινή κυβέρνηση. Δίνουμε τη μάχη με κριτήριο ότι οι υπηρεσίες Υγείας πρέπει να αποτελούν κατοχυρωμένο λαϊκό δικαίωμα, με αποκλειστικά κρατική ευθύνη και όχι εμπόρευμα ή φιλανθρωπία. Για να είναι αποτελεσματικός ο αγώνας, πρέπει να στρέφεται ενάντια στην πηγή της επίθεσης: Ενάντια στους επιχειρηματικούς ομίλους και την πολιτική της ΕΕ που τους υπηρετεί. Να διεκδικεί την πλήρη και αποκλειστική χρηματοδότηση των δημόσιων μονάδων Υγείας από τον κρατικό προϋπολογισμό. Να στοχεύει στην κατάργηση της επιχειρηματικής δράσης στην Υγεία και την κατάργηση κάθε πληρωμής από τους ασθενείς. Σε αυτόν το δρόμο καλούμε όχι μόνο τους εργαζόμενους αλλά και τους ασθενείς. Οι καρκινοπαθείς είναι "χρόνιοι" ασθενείς και προσπαθούμε να τους έχουμε δίπλα μας στην πάλη για να εξασφαλίσουμε ισότιμη και δωρεάν πρόσβαση όλων στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, χωρίς πληρωμές σε φάρμακα, εξετάσεις, νοσηλεία σε νοσοκομεία επαρκώς στελεχωμένα με το απαραίτητο προσωπικό και εξοπλισμένα με σύγχρονα μηχανήματα διάγνωσης και θεραπείας. Γιατί η Υγεία δεν είναι εμπόρευμα».