Στο δεύτερο στάδιο, οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν, θα κληθούν να παρουσιάσουν δύο νέους μονολόγους (αντίστοιχους με αυτούς του πρώτου σταδίου), ένα νέο ποίημα και ένα νέο τραγούδι. Θα ζητηθεί και πάλι να αυτοσχεδιάσουν πάνω σε δοσμένο θέμα. Τέλος, θα εξεταστούν γραπτά σε μια έκθεση ιδεών.
Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή (αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδότηση) στη γραμματεία της Σχολής του Εθνικού Θεάτρου, από την Τρίτη 1 Σεπτέμβρη έως και την Πέμπτη 10 Σεπτέμβρη, πλην Σαββάτου και Κυριακής, στη γραμματεία της Σχολής, Πειραιώς 35, (ΟΜΟΝΟΙΑ), ώρες 11.00-16.00, συνυποβάλλοντας: αντίγραφο απολυτηρίου Λυκείου, αντίγραφο πιστοποιητικού γεννήσεως ή αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας, δύο (2) φωτογραφίες (για αστυνομική ταυτότητα) και βιογραφικό σημείωμα. Οι υποψήφιοι, σύμφωνα με το νόμο, δεν πρέπει να έχουν συμπληρώσει το 25ο έτος, έως την 1/9/2015. Οι εξετάσεις θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 14 Σεπτέμβρη.
Θα ακολουθήσει ανακοίνωση σχετικά με τις εισαγωγικές εξετάσεις του υπό ίδρυση Τμήματος Σκηνοθεσίας. Πληροφορίες: Δώρα Ταραμπίκου. Τηλέφωνο: 210 52 25 634. Fax: 210 52 48 665. www.n-t.gr. e-mail: dramaschool@n-t.gr.