Κυριακή 15 Μάη 2016
Σελίδα 25
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
Νέα και Εκδηλώσεις
  • ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΟ 8ο ΕΑΡΙΝΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ήταν ο σκακιστής του ΑΝΑΞ Πετρούπολης Φέσσας Προκόπης με 8β. σε 8 αγώνες. Στην 2η θέση ο Χριστίδης Σάββας του ΣΟ Καλλιθέας 7β. και 3ος ο Διαμαντής Γιώργος, παίκτης του διοργανωτή ΣΟΝ Φιλαδέλφειας με 6β. Ο Γ. Διαμάντης αναδείχθηκε πρωταθλητής του Παράλληλου Εσωτερικού Πρωταθλήματος του ΣΟΝΦ.

Να υπογραμμίσουμε ότι το 8ο Εαρινό διεξήχθη χωρίς παράβολο συμμετοχής και θα υποβληθεί στην ΕΣΟ και στην FIDE για εθνική και διεθνή αξιολόγηση. Πολύ καλή θέση κατέλαβε και ο 14χρονος Νικόλας Δεληγιάννης.

• ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ πραγματοποιήθηκε στη Σχολή Δοκίμων στον Πειραιά, το Σκακιστικό Πρωτάθλημα των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας. Συμμετείχαν 35 αθλητές και 1 αθλήτρια σε αγώνες «ράπιντ» 9 γύρων και πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Παπασημακόπουλος, διατηρώντας τον τίτλο του με 9β. σε 9 αγώνες! Αναλυτικά: 1. Παπασημακόπουλος (ΣΣΑΣ), 2. Ιωάννης Τετεπουλίδης (Σχολή Ικάρων) 7,5β. 3. Γεώργιος Κοντογιάννης (ΣΣΑΣ) 6,5β.