Εκδόσεις βιβλίων από τα πρώτα χρόνια του Κόμματος, υλικά από τις εξορίες και τις φυλακές, εκθέματα από την ιστορία του ΔΣΕ (όπλα, χάρτες κ.ά.), σχολικά και άλλα βιβλία από τις χώρες της πολιτικής προσφυγιάς, εφημερίδες και προκηρύξεις από την εποχή της χούντας, ο παράνομος πολύγραφος της ΚΝΕ κ.ά. πέρασαν μπροστά από τα μάτια των επισκεπτών. Ακόμα, είδαν σε διαφάνειες τις φωτογραφίες που θα περιέχονται στο φωτογραφικό λεύκωμα, βασισμένο σε φωτογραφίες του Απόστολου Μουσούρη, οπερατέρ του ΔΣΕ, που δωρήθηκαν πρόσφατα στο ΚΚΕ και το οποίο θα κυκλοφορήσει από τη «Σύγχρονη Εποχή».
Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκε αναμνηστική αφίσα για τα 26 χρόνια του ΚΚΕ ανατυπωμένη από το Αρχείο της ΚΕ του ΚΚΕ, ενώ έβγαλαν και αναμνηστική φωτογραφία με τον Δημήτρη Κουτσούμπα, ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, που παραβρέθηκε στην ξενάγηση.