Πέμπτη 9 Μάρτη 2017
Γιόρτασαν με πρόκριση οι «ερυθρόλευκες»

Τη σπουδαιότερη σελίδα στην ιστορία της έγραψε χτες η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, που επικρατώντας στου Ρέντη της βελγικής Αστερίξ με 3-1 σετ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Challenge Cup. Σημειώνεται πως η ελληνική ομάδα είχε νικήσει και στον πρώτο αγώνα με 3-2. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν και πάλι καλύτερες από τις αντιπάλους τους παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Προηγήθηκαν αρχικά με 2-0 σετ (25-18, 25-16), ωστόσο στη συνέχεια η Αστερίξ ανέκαμψε στο τρίτο σετ, το οποίο νίκησε με 25-19. Σε λεπτές ισορροπίες εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, ωστόσο ο Ολυμπιακός στα κρίσιμα σημεία βρήκε τις λύσεις στην επίθεση από τις Χριστοδούλου και Μαλασάι φτάνοντας στο 25-21.

Volley League: Αλλαγή φρουράς στη 2η θέση

Αλλαγή σκηνικού στην κόντρα για τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος επιφύλαξε η 20ή αγωνιστική στη Volley League, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο μεγάλος κερδισμένος. Ο «δικέφαλος» επικράτησε χωρίς προβλήματα του Κύζικου εκτός έδρας με 3-0 σετ και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Παναθηναϊκού στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά με 3-1. Ετσι, οι Θεσσαλονικείς έφθασαν τους 48 β. και προσπέρασαν τους «πράσινους» που έμειναν στους 46 και στο τρίτο σκαλοπάτι. Κατά τ' άλλα, ζωντανές κράτησε τις ελπίδες για τετράδα ο Φοίνικας Σύρου μετά τη νίκη επί του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ. Χωρίς προβλήματα ο πρώτος και αήττητος Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ.