Παρασκευή 31 Μάρτη 2017
Σελίδα 34
Βήμα για τελικό ο Ολυμπιακός

Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στον τελικό του Challenge Cup γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στο κλειστό του Ρέντη επί της ισχυρής ρωσικής Γενισέι Κράσνογιαρσκ με 3-1 σετ. Ετσι, οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν πολύτιμο προβάδισμα στα προγνωστικά για μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης ενόψει της ρεβάνς στο Κράσνογιαρσκ την ερχόμενη Κυριακή (13.00 ώρα Ελλάδας). Σημειώνεται ότι η ελληνική ομάδα για την πρόκριση χρειάζεται, πλέον, εκτός φυσικά της νίκης με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1, 3-2), σε περίπτωση ήττας να καταφέρει να πάρει δύο σετ (ήττα 3-2). Σε περίπτωση που ηττηθεί με 3-1 τότε το εισιτήριο για τον τελικό θα παιχθεί στο λεγόμενο χρυσό σετ.

Στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, ήταν καλύτερος από τη Γενισέι, ιδιαίτερα στο τέταρτο που εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία.

Τα σετ: 25-15, 18-25, 25-17, 27-25.