Πέμπτη 20 Απρίλη 2017
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 87-72
Εύκολο πρώτο βήμα

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ο Ολυμπιακός επικράτησε χτες στο ΣΕΦ της Εφές με 87-72 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, κάνοντας το 1-0 στις νίκες. Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στο ίδιο γήπεδο αύριο Παρασκευή, με τον Ολυμπιακό πλέον, πέραν του πρακτικού, να έχει και ψυχολογικό προβάδισμα, με βάση και την πολύ καλή χτεσινή του εμφάνιση.

Με όπλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα την καλή αμυντική λειτουργία, χάρη στην οποία κράτησε χαμηλά στο σκορ τους αντιπάλους, με απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά πότε από την την περιφέρεια και πότε κοντά στο καλάθι, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα. Σημαντικό στοιχείο αποτέλεσε και η απόλυτη κυριαρχία της ελληνικής ομάδας στα ριμπάουντ, αφού οι παίκτες του κατάφεραν να μαζέψουν 41 συνολικά (εκ των οποίων 14 επιθετικά) έναντι μόλις 28 των φιλοξενουμένων. Την ίδια στιγμή κατάφεραν να σκοράρουν 10 παίκτες, δείγμα του επιθετικού πλουραλισμού των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε εξ αρχής να πάρει προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ (18-11 στο 10'), ενώ κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και με τον Μιλουτίνοφ σε αυτό το διάστημα να αποτελεί την επιθετική λύση, μέχρι την ανάπαυλα είχε εδραιώσει την πρωτοπορία του (31-21, 35-23, 42-31 ημίχρονο).

Χωρίς προβλήματα πήρε χτες ο Ολυμπιακός την πρώτη νίκη επί της Εφές στο ΣΕΦ

Eurokinissi Sports

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και την πρωτοβουλία στο σκοράρισμα να αναλαμβάνει η περιφέρεια (Πρίντεζης, Σπανούλης, Μάντζαρης). Κάτι το οποίο έφερε τη διεύρυνση της διαφοράς (67-50, 70-56, 87-66).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (3), Μπιρτς 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6 (7 ριμπ.), Σπανούλης 10 (1 τρ., 7 ασ.), Γουότερς 6, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 11(7ριμπ.), Πρίντεζης 11 (11 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης.

ΕΦΕΣ: Τόμας 6 (1), Χάνικατ 17 (10ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 3, Οσμάν 2, Γκρέιντζερ 12 (2), Ερτέλ 14 (2), Πολ 6 (1), Ντάνστον 8, Κερκ 4.