Τρίτη 11 Σεπτέμβρη 2001
Οι «πλάβι» στην κορυφή της Ευρώπης

Νάτοι οι άξιοι πρωταθλητές Ευρώπης

Οι Γιουγκοσλάβοι είναι από την περασμένη Κυριακή πρωταθλητές Ευρώπης. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς, αν και δυσκολεύτηκαν, πήραν τη νίκη με 78-69 από τους Τούρκους, που έκαναν την έκπληξη με αυτή τους την εμφάνιση στο 32ο Ευρωμπάσκετ και κατέκτησαν την πρώτη θέση, όπως ακριβώς είχαν κάνει το 1985, το 1991, το 1995 και το 1997. Μάλιστα, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς ανακηρύχτηκε πολυτιμότερος παίκτης, καθώς καθόλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, συνέβαλλε τα μέγιστα στην προσπάθεια τού αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος.

Πάντως, ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Πρωταθλητών Ευρώπης, Σβέτισλαβ Πέσιτς, ξεχώρισε τη βοήθεια του Ντέγιαν Μποντίρογκα, τονίζοντας πως για αυτόν, πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο παίκτης του Παναθηναϊκού. «Είμαστε ευτυχισμένοι που έχουμε τον Στογιάκοβιτς, αλλά για την ομάδα ο MVP είναι ο Μποντίρογκα. Είναι το δεξί μου χέρι και ο άνθρωπος που στις δύσκολες στιγμές θα πάρει το παιχνίδι πάνω του και θα νικήσουμε. Είναι γενναίος γιατί έπαιξε σε όλους τους αγώνες της διοργάνωσης με σπασμένη μύτη». Στη συνέχεια, ο Πέσιτς αναφέρθηκε στο βασικότερο σημείο του αγώνα που τους έδωσε και τη νίκη. «Τους Τούρκους τους κερδίσαμε, γιατί στις κρίσιμες στιγμές βγάλαμε έξω με φάουλ τους Μπεσόκ και Κουτλουάι. Ο Ερντενάι μας δημιούργησε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο τον κάναμε να σωπάσει και με πολλά επιθετικά ριμπάουντ πήραμε τη διαφορά». Από την άλλη, ο Ντέγιαν Μποντίρογκα δήλωσε: «Παίξαμε σαν ομάδα και το αξίζαμε γιατί στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι απ' τους Τούρκους. Ο Πέσιτς είχε προβλήματα με όλους μας στην αρχή της προετοιμασίας, αλλά μας ένωσε και μας ετοίμασε καλά».

Στην αντίπερα όχθη, ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Τουρκίας Αϊντίν Ερς, έριξε το βάρος για την ήττα στην εμπειρία, τονίζοντας πως οι παίκτες του δεν μπορούσαν να συγκριθούν με τους αντιπάλους τους σε αυτό το θέμα. «Καταφέραμε για τριάντα λεπτά να είμαστε μέσα στο παιχνίδι, γιατί αποτρέψαμε τις γρήγορες επιθέσεις της Γιουγκοσλαβίας. Η εμπειρία έπαιξε μεγάλο ρόλο. Οι αντίπαλοί μας έχουν παίξει σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και Ολυμπιακούς Αγώνες. Για τους περισσότερους απ' τους παίκτες μου ήταν ο πρώτος τελικός.

Στον αγωνιστικό τομέα αυτού του τελικού, ο παράγοντας έδρα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην αρχή του αγώνα. Οι Τούρκοι, με τη βοήθεια των 15.000 φιλάθλων που τους υποστήριζαν, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με ηγέτη τον Ιμπραήμ Κουτλουάι, που πήρε τις περισσότερες επιθέσεις στα χέρια του, έδωσε πνοή στους συμπαίκτες του, αλλά και μια διαφορά που άγγιξε και τους 10 πόντους, 16-10 (6'), ενώ το α' δεκάλεπτο έκλεισε με 22-15 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Κουτλουάι να έχει πετύχει 13 πόντους.

Στη συνέχεια, αν και οι Γιουγκοσλάβοι δεν μπορούσαν να βρουν τον καλό τους εαυτό, κατάφεραν να φορτώσουν με δύο σημαντικά προβλήματα τούς αντιπάλους τους, όπως το 3ο φάουλ του Μπεσόκ αλλά και το μπλοκάρισμα του Κουτλουάι από την άμυνα του Στεπάνοβιτς. Ετσι, σιγά σιγά, μείωναν τη διαφορά και με ένα σερί 11-1 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα και με διαφορά 4 πόντων (34-30 στο 15'). Στην αντίπερα όχθη, ο Ερς προσπάθησε να βρει το αντίδοτο όπου και είχε σαν αποτέλεσμα να ξαναβρεθεί η ομάδα του μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 40-38. Στο 3ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά μέχρι που άλλο ένα ξέσπασμα, αυτή τη φορά 10-2, έδωσε το προβάδισμα στους «πλάβι» με 5 πόντους διαφορά (58-53 στο 29'). Η αντεπίθεση των Τούρκων όμως ήταν αρκετή να ψαλιδίσει την... ανάσα των αντιπάλων τους, κλείνοντας το 30' με 58-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι Γιουγκοσλάβοι, με ένα σερί 4-0, πήραν μια διαφορά 5 πόντων (62-57) φορτώνοντας με άγχος τους οικοδεσπότες της διοργάνωσης, χάνοντας έτσι τον εύκολο δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Μάλιστα, η ανωτερότητα των «πλάβι» ήταν τέτοια, χάρη στην καλή ψυχολογία, που ξέφυγε με 10 πόντους (69-59 στο 34') δίνοντας έτσι την ανάσα ζωής που την κράτησαν μέχρι το τέλος.

ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ: Μποντίρογκα 18, Ομπράντοβιτς 3, Στογιάκοβιτς 15, Στεπάνοβιτς 19, Γιάριτς, Ντρόμπνιακ, Τάρλατς 2, Τομάσεβιτς 10, Γκούροβιτς 11

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τουντσερί, Τούρκογλου 16, Τουρκτσάν 8, Παρς 3, Ερντενάι 13, Κουτλουάι 16, Μπεσόκ 10, Γιλντιρίμ 3

«Ανάσταση» στην... Μπολόνια (2002-04-19 00:00:00.0)
Προβάδισμα... αιωνίων (2002-03-22 00:00:00.0)
Συντριβή στην... Πόλη (2001-02-22 00:00:00.0)
Ελαμψε ο Μάιερς (1998-12-31 00:00:00.0)
3ο E U R O S T A R S - Β Ε Ρ Ο Λ Ι Ν Ο (1998-12-29 00:00:00.0)
Τρεις Ελληνες στους κορυφαίους Ευρωπαίους (1998-10-21 00:00:00.0)