Τρίτη 19 Σεπτέμβρη 2017
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Επίδειξη δύναμης από τον Λ. Πετρούνια

Επίδειξη δύναμης έκανε, για μια ακόμη φορά, ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους κατακτώντας την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά Challenge Cup που έγινε στο Παρίσι. Ο Ελληνας αθλητής έδειξε να βρίσκεται σε άριστη φόρμα ενόψει της προσπάθειάς του να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο αγώνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής στο Μόντρεαλ (2 - 8 Οκτώβρη). Στους αγώνες στο Παρίσι ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης ήταν μία κλάση πάνω από τους αντιπάλους του, θριαμβεύοντας με 15.500 βαθμούς (πέτυχε ακόμη υψηλότερη βαθμολογία από τα προκριματικά, όπου είχε φθάσει τους 15.450 β.). Αξιόλογη ήταν και η εμφάνιση του έτερου Ελληνα αθλητή στο αγώνισμα Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδη, που κατέλαβε την 5η θέση με 14.700 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ, με 15.250 βαθμούς, και το χάλκινο ο Ουκρανός Ολέγκ Βερνιάιεφ με 14.800 β.