Με τη δοκιμασία της ΑΕΚ στην Εδεσσα, όπου θα κοντραριστεί με τον Αερωπό (17.00 ΕΡΤ2), συνεχίζεται σήμερα η 3η αγωνιστική στην πρώτη κατηγορία του χάντμπολ ανδρών, το κυρίως μέρος της οποίας θα διεξαχθεί αύριο, Σάββατο. Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Τετάρτη, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί εκτός της ΧΑΝΘ με 34-17, στην κόντρα της Θεσσαλονίκης.
Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι προέρχονται από νίκες την προηγούμενη αγωνιστική: Ο Αερωπός πήρε διπλό επί του Φοίνικα Συκεών (25-21) και η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας του ΓΣ Δράμας με 35-23.