Παρασκευή 3 Νοέμβρη 2017
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΠΑΟ 85-84
Επαιξε... με τη φωτιά και κάηκε

Μια μεγάλη ευκαιρία να ανέβει βαθμολογικά έχασε χτες στη Χώρα των Βάσκων ο Παναθηναϊκός, ο οποίος για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας ηττήθηκε από την Μπασκόνια με 85-84, αυτοκτονώντας στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ετσι, πλέον, με απολογισμό 2 νίκες - 3 ήττες, οι «πράσινοι» παραμένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας, ενώ η Μπασκόνια έκανε σεφτέ στις νίκες μετά από τέσσερις αποτυχίες ξεκολλώντας από την τελευταία θέση. Στο χτεσινό παιχνίδι οι «πράσινοι» πλήρωσαν την αδυναμία τους να κλειδώσουν τη νίκη στην επανάληψη, όταν και είχαν το πάνω χέρι, αλλά η ολιγωρία και τα λάθη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, όπου το ματς ήταν μοιρασμένο (27-24 στο 10', 47-45 ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία αφού βελτιώθηκε αμυντικά και επιθετικά έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Παππά. Αποτέλεσμα ήταν να διατηρήσει τη διαφορά στο σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου (63-67), την οποία αύξησε στις αρχές της 4ης περιόδου (72-65). Ωστόσο από κει και έπειτα η Μπασκόνια, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη της ελληνικής ομάδας και με μπροστάρηδες τους Γκρέιντζερ και Πουαριέ επιθετικά, επανήλθε στο παιχνίδι κάνοντάς το ντέρμπι στο τελευταίο πεντάλεπτο (74-74). Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» ανέκαμψαν προσωρινά χάρη στον Νίκο Παππά, που πέτυχε καθοριστικούς πόντους δίνοντας εκ νέου διαφορά (78-83), οι αδυναμίες τους έδωσαν το δικαίωμα στην Μπασκόνια να κάνει και πάλι ανατροπή φθάνοντας στη νίκη.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Τίμα 9, Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 2, Χουέρτας 2, Μπομπουά 15 (2), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 20 (1/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 15, Ρίβερς 12, Παππάς 22, Ντένμον 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Ογκαστ, Λοτζέσκι, Καλάθης 14.

• Αλλα χτεσινά αποτελέσματα: Ερυθρός Αστέρας - Μπάμπεργκ 69-75, Φενέρ - Βαλένθια 79-66.