Παρασκευή 9 Μάρτη 2018
CHAMPIONS LEAGUE
Γιουβέντους και Σίτι στα προημιτελικά

Με σπουδαία νίκη στο Γουέμπλεϊ επί της Τότεναμ με 2-1, η Γιουβέντους προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, αν και παρασύρθηκε από το ρυθμό των γηπεδούχων και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με γκολ του Σον (39'), στην επανάληψη χάρη στην εμπειρία της έκανε μέσα σε τρία λεπτά την ανατροπή, με γκολ των Ιγκουαΐν (64') και Ντιμπάλα (67'), και πήρε τη νίκη - πρόκριση σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε η Βασιλεία στο Μάντσεστερ επί της Σίτι με 2-1 (17' Ελιουνούσι, 71' Λανγκ - 8' Ζεζούς), καθώς η αγγλική ομάδα, χάρη στην ευρεία της νίκη στον πρώτο αγώνα (4-0), πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-2.

Μέχρι στιγμής έχουν προκριθεί στην οκτάδα οι Ρεάλ Μαδρίτης, Λίβερπουλ, Γιουβέντους και Μάντσεστερ Σίτι.